słownik pojęć

Posted on by

POJĘCIA MEDYCZNE

Adjuwantowy
dodatkowo wspierający działanie
Inhibitor aromatazy
lek, który hamuje działanie enzymu aromataza i tym samym produkcję estrogenu
TO
terapia oszczędzająca
Biopsja
pobranie tkanki przy pomocy odpowiednich narzędzi
Chemioterapia
terapia hamująca namnażanie się komórek nowotworowych w organizmie, w której stosowane są substancje chemiczne
Węzeł chłonny
węzły chłonne (limfatyczne) są umieszczone w wielu miejscach w organizmie i pełnią funkcję filtra dla danej partii ciała, przez który przepływa chłonka (limfa). Stanowią one ważny element układu immunologicznego
Obrzęk limfatyczny
powstaje, gdy podczas operacji piersi usunięte zostaną węzły chłonne z dołu pachowego. Powoduje to utrudnienie lub przerwanie spływu chłonki, np. z ręki po operowanej stronie. Dochodzi wtedy do nieregularnej opuchlizny ręki. Ważną część terapii stanowi w takich przypadkach odciążenie chorego obszaru, np. przy pomocy biustonoszy lub gorsetów odciążających firmy Anita.
Mamma ablatio
operacyjne usunięcie piersi
Mammografia
rentgenowskie badanie piersi
Mastektomia
amputacja piersi
Neoadjuwantowa terapia
(np. chemiczna) stosowana przez wycięciem guza, aby go zmniejszyć.
Radioterapia
zastosowanie promieniowania w celach leczniczych
Resekcja
operacyjne usunięcie chorych organów
Nawrót
ponowne wystąpienie choroby
Segment
odcinek, część, fragment
Cytostatyki
leki hamujące rozwój komórek nowotworowych

POJĘCIA INNE

Bawełna
Naturalne włókno pochodzenia roślinnego. Bawełna dobrze się nosi i jest łatwa w pielęgnacji. Tkaniny bawełniane są miękkie, elastyczne, delikatne, przepuszczają powietrze, wchłaniają wilgoć, nie elektryzują się.
Charmeuse
Gładki i elastyczny materiał stosowany w bieliźniarstwie. Dzianina o dwóch różnych stronach, prawej i lewej.
Dżersey
Jednostronna lub dwustronna dzianina z różnorakich surowców. Pod tym pojęciem kryją się dzianiny, które po jednej stronie mają tylko oczko prawe, natomiast po drugiej tylko lewe.
Elastan (skrót EL.)
syntetyczne włókno elastyczne, stosowane przede wszystkim do polepszenia stopnia dopasowania stroju i podwyższenia komfortu noszenia odzieży. Elastan dodawany jest do innych włókien, takich jak bawełna lub poliamid – w zależności od przeznaczenia dodawane są jego różne ilości. Elastan odznacza się wyjątkową rozciągliwością, jest łatwy w pielęgnacji i trwały.
Fiberfi ll (wypełnienie z włókniny)
powstaje z różnych surowców. Firma Anita używa silikonowanej włókniny medycznej z poliestru, która w przeciwieństwie do waty nie wchłania wody i także przy wilgoci pozostaje puszysta. Dodatkowo można ją myć.
Flex-Gap®
unikalna technologia z wbudowaną fałdą Flex-Gap® w tylnej ścianie protezy. Powoduje ona naturalne ruchy protezy oraz jej spłaszczenie podczas leżenia analogicznie do prawdziwej piersi.
LYCRA®
nazwa zastrzeżona używana dla wysokojakościowego włókna z elastanu firmy INVISTA. Lycra zapewnia odzieży trwałą elastyczność, optymalne dopasowanie i idealne przyleganie. Nigdy nie jest używana w tkaninie samodzielnie, jest zawsze mieszana. Włókno, którego zaletą jest zdolność do pięciokrotnego rozciągania się.
MicroModal®
Jest to niezwykle delikatne włókno celulozowe (około 40 razy cieńsze od ludzkiego włosa) o właściwościach „oddychających”. Łatwe w pielęgnacji i elastyczne, pozwala na idealne przyleganie tkaniny do ciała oraz zapewnia doskonały komfort noszenia. Certyfikat „Öeko-Tex”
Mikrofaza = Mikrofibra
Nowoczesne włókno z poliestru lub poliamidu. Z pojedynczych, nieskończenie długich nici lub włókien powstaje delikatna przędza. Materiały z mikrofazy są lekkie jak piórko, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe i „oddychające”. Jest szczególnie miękkie, przytulne dla skóry oraz oferuje najwyższy komfort noszenia.
Pianka medyczna
Doskonale tolerowany przez skórę, nieszkodliwy materiał.
Poliamid (skrót: PA)
Syntetyczne włókno chemiczne, często mieszane z innymi rodzajami włókna. Materiał charakteryzuje się wytrzymałością, nie gniecie się i szybko wysycha.
Poliester (skrót: PES)
Całkowicie syntetyczne włókno chemiczne. Produkowane w różnych strukturach i grubościach, często mieszane z innymi rodzajami włókna.
Polietylen (skrót: PU)
„podstawa” nici elastycznych, produkowanych na bazie syntetycznej.
Proteza do pływania
Określenie lekkich protez piersi skonstruowanych tak, że po skończeniu pływania woda nie zostaje pod protezą. W protezach Anita active powoduje to system żeber silikonowych. Komory powietrzne między nimi zapewniają natychmiastowe schnięcie skóry. Protezy active mają zredukowaną wagę, przez co stanowią doskonałe rozwiązanie także na co dzień.
Ramiączka odciążające
Są szczególnie szerokie, stabilne a zarazem wygodne i delikatne – przynoszą znaczną ulgę dla pleców i ramion
Strecz
Materiał wysoce elastyczny, utrzymujący formę, łatwy w pielęgnacji i niewymagający prasowania.
Silikon
Materiał bazowy dla silikonu to połączenia występujących w naturze kwasów krzemowych. Do silikonowych protez piersi stosuje się addycyjne systemy lanej żywicy silikonowej. Powstałe w ten sposób żele silikonowe odznaczają się doskonałymi właściwościami fi zjo- i dermatologicznymi, w związku z czym stosowane są chętnie w branży techniki medycznej.
SuperMicro
Szczególnie delikatne włókno- mikrogram – daje uczucie drugiej skóry. Ma właściwości oddychające i transportuje wilgoć na zewnątrz.
Tiul
Lekka ażurowa tkanina.
Wiskoza (skrót CV)
Przyjazne dla skóry celulozowe włókno. Wiskoza charakteryzuje się szczególnym połyskiem, jest miękka w dotyku.
Wkładka
Np. do biustonosza. Jest wszywana w taki sposób, że wraz z miseczką tworzą kieszonkę na protezę piersi. Wkładki Anita dostępne są we wszystkich kolorach także z mikrofazy gwarantującej przewiewność. Pasują do biustonoszy i body.
Żakard
Wzorzyste dzianiny, w których wzór powstaje dzięki zastosowaniu różnorodnych nici. Produkcja żakardu jest droga i czasochłonna, jednak wzory są trwalsze niż drukowane.