FAQ

Posted on by

Czy protezę powinno nosić się cały dzień?
Noszenie protezy cały dzień jest absolutnie nieszkodliwe, ponieważ silikon i folia poliuretanowa zostały poddane rygorystycznym badaniom obowiązującym dla produktów medycznych (według norm europejskich). Ponieważ ciało wydziela pot, wskazane jest dla lepszego samopoczucia zdjęcie na chwilę protezy aby umyć ciało i pozwolić mu chwilę pooddychać.

Czy można spać w protezie?
Tak  – jeżeli kobieta czuje się w nocy w protezie bardziej komfortowo, może w niej spać. Jeżeli chodzi o protezy samoprzylepne, ruch może spowodować przesunięcie się protezy. Wtedy należy odkleić rano protezę pod wodą i na nowo odpowiednio ją przykleić.

Czy każda Amazonka może nosić lekką protezę?
Tak – waga protez Anity jest uargumentowana medycznie i protezy lekkie/ o zredukowanej wadze zapobiegają obrzękowi limfatycznemu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia biustonoszy z fiszbiną po mastektomii?
Jeżeli taki biustonosz ma odpowiedni rozmiar i miękko obszyte fiszbiny, które nie wpijają się w ciało, nie ma przeciwwskazań.
Ale proszę uważać: operowana strona ciała jest bardzo wrażliwa przez przecięte nerwy i ewentualne uszkodzenia tkanki po radioterapii. Operowana strona jest zawsze narażona na ryzyko obrzęku limfatycznego (w okolicy ramienia lub klatki piersiowej).
Źle dobrany rozmiar biustonosza i sama forma/kształt fiszbiny niedopasowane do kobiety może prowadzić do zatamowania spływu chłonki. To kobieta sama decyduje, jaki biustonosz chce nosić.My  polecamy noszenie specjalistycznych gorsetów protetycznych.

Czy kąpiele zdrowotne mają wpływ na wytrzymałość protez ?
Woda z dodatkami mineralnymi wpływa na protezę dokładnie tak samo (na tej samej zasadzie) jak „agresywny” pot. W takiej wodzie jak i w pocie znajdują się związki chemiczne które mogą wpływać na elastyczność folii i silikonu. Intensywność działania takich chemikaliów zależy od częstotliwości zażywania kąpieli.

Czy protezy mają gwarancję ?
Tak , każda proteza jest objęta dwuletnią gwarancją. Uszkodzenia mechaniczne nie podlegają gwarancji.

Jaki jest wpływ wysokich temperatur na protezę ?
Protezy na skutek działania gorąca mogą stwardnieć. Np. samochód na słońcu nagrzewa się do ok. 80 st. C. Dlatego żadna proteza nie powinna zostać na tylnej półce czy tylnym siedzeniu samochodu (nawet, jeżeli jest w pudełku). W saunie temperatury dochodzą do 100 st. C. Jest możliwość, że przy częstym wystawianiu protezy na takie ciepło straci ona swą elastyczność.
Podczas opalania się ryzyko stwardnienia jest znacznie mniejsze, ponieważ proteza nie jest w pomieszczeniu zamkniętym  tylko w wolnej przestrzeni.

Czy proteza tekstylna może być noszona zaraz po operacji?
Protezy tekstylne można nosić zaraz po operacji ponieważ są tak leciutkie, że nie powodują żadnego ucisku. Protezy te służą tylko optycznemu wyrównaniu i dają pacjentkom psychiczne wsparcie, że z zewnątrz nikt nie jest w stanie spostrzec operowanej piersi.

Dlaczego ważne jest noszenie wysokiej jakości gorsetu protetycznego ?
Noszenie gorsetu protetycznego wykonanego w odpowiedni sposób jest szczególnie ważne dla zdrowia Amazonki.
Produkt o wysokiej jakości zapewnia odpowiednie podtrzymanie , komfort a także pomaga redukować obrzęki limfatyczne oraz odciąża kręgosłup.
Cechy dobrego gorsetu protetycznego :
– odpowiednio wysoko wycięty i elastyczny dekolt gwarantujący podtrzymanie protezy
– szeroka i miękka taśma pod biustem zapewniająca dobre podtrzymanie
– jest uszyty z atestowanych,  najlepszych i przyjaznych dla skóry tkanin
– posiada komfortowe, miękko podszyte ramiączka które przy większych rozmiarach są szersze niż przy mniejszych
– jest wykonany z materiału o zredukowanej elastyczności który ma działanie podtrzymujące i kształtujące
– posiada wysoki mostek
– nie ma elementów powodujących podrażnienia
Uwaga ! Noszenie gorsetu protetycznego niskiej jakości nie gwarantuje zmniejszenia obrzęków limfatycznych oraz odpowiedniego podtrzymania i odciążenia. Szorstkie tkaniny oraz koronki poprzez tarcie mogą powodować uszkodzenie zewnętrznej powłoki protezy.