profilaktyka raka piersi

Posted on by

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z rakiem piersi jest wczesne wykrycie choroby.
Należy pamiętać, że wcześnie wykryty rak daje szansę całkowitego wyleczenia.

Podstawą jest SAMOKONTROLA PIERSI.
Samokontrolę piersi powinna przeprowadzać każda kobieta, niezależnie od wieku i ryzyka zachorowania!
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

profilaktyka raka piersi Stojąc przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi ramionami, obejrzyj swoje piersi.Sprawdź, czy nie zauważasz zmian kształtu, położenia, wielkości, czy nie dostrzegasz zmian koloru, wciągnięć?
profilaktyka raka piersi To samo wykonaj z rękoma uniesionymi do góry
profilaktyka raka piersi To samo wykonaj z rękoma opartymi na biodrach
profilaktyka raka piersi Ściskając brodawkę, zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina.
profilaktyka raka piersi Pod prysznicem załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj lewą pierś całymi palcami.
Zataczaj małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając dłoń w kierunku brodawki.
Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka!
profilaktyka raka piersi Leżąc wsuń poduszkę pod prawy bark a prawą rękę pod głowę.
Palcami lewej ręki zbadaj prawą pierś, tak jak pod prysznicem.
Tak samo zbadaj lewą pierś.
profilaktyka raka piersi Leżąc na wznak, połóż prawą rękę wzdłuż tułowia, zbadaj prawą pachę.
Sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone.
W analogiczny sposób zbadaj lewą pachę.

Kolejnym krokiem do kontroli stanu piersi jest badanie ultrasonograficzne (USG). To badanie również można wykonać niezależnie od wieku! Profilaktycznie powinno się je przeprowadzać raz do roku. USG piersi powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć już 5 mm zmiany w piersiach.
Ultrasonografia obu sutków zalecana jest:
– u kobiet młodych, z obfitym utkaniem gruczołowym piersi,
– u kobiet w ciąży, w okresie laktacji (w celu uniknięcia napromieniowania),
– u chorych, u których wyczuwalny palpacyjnie guz piersi nie uwidocznił się w badaniu mammograficznym,
– jako badanie pomocnicze w różnicowaniu między guzem litym a torbielą sutka.
– przy wykonywaniu celowanej punkcji sutka;

Profilaktyka raka piersi – jednym z najskuteczniejszych badań  jest mammografia.To radiologiczne badanie gruczołu sutkowego, pozwalające dosyć dokładnie uwidocznić strukturę sutka i ewentualne zmiany w jego gruczole. Mammografia jest zalecana kobietom po 40 roku życia, aczkolwiek profilaktycznie powinna być ona wykonywana od 35 roku życia co 2 lata, a powyżej 50 roku życia raz w roku.

Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Mammografia jest pomocna przy ustalaniu rozpoznania u kobiet z objawami choroby, jeśli lekarz nie wyczuwa wyraźnego guzka. Za pomocą mammografii można wykryć guzki lub inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza. Umożliwia wykrycie raka nawet o średnicy mniejszej niż 0,5 cm, podczas gdy badanie ręczne umożliwia zwykle wykrycie zmian o średnicy przynajmniej 2 cm.

W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego piersi ostatecznym badaniem do ustalenia rozpoznania jest biopsja.
Rozpoznanie raka sutka może być postawione jedynie w oparciu o wynik badania cytologicznego lub histopatologicznego materiału pobranego z guza.
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – badanie to polega na nakłuciu guzka pod kontrolą mammograficzną lub ultrasonograficzną cienką igłą i pobraniu materiału do strzykawki.
Biopsja gruboigłowa – badanie to polega na nakłuciu w znieczuleniu miejscowym guzka specjalną igłą, która wycina z guzka mały fragment tkanki oceniany następnie w badaniu mikroskopowym.
Biopsja otwarta – jest to zabieg polegający na usunięciu samego guzka z marginesem otaczających zdrowych tkanek wykonywany u każdej kobiety w wieku powyżej 30 lat, u której stwierdzono obecność podejrzanego guzka w sutku.

W każdym województwie realizowane są programy profilaktyczne , dzięki którym kobiety po 40-50 roku życia mogą się bezpłatnie przebadać. Warto skorzystać !